Yatırımlar

Diamond of İstanbul

Ana Sayfa
Yatırımlar
Diamond of İstanbul

Diamond of İstanbul

Diamond of İstanbul, Hema Endüstri A.Ş. tarafından geliştirilmiş olan 21. yüzyılın mimari ve teknolojik özelliklerini içinde barındıran ve toplamda 5 fonksiyonu içinde barındıran entegre turizm ve iş merkezidir. Diamond of İstanbul, 5 yıldızlı otel, birinci sınıf yerli ve yabancı markaları içerisinde barındıran alışveriş kompleksi, A sınıf ofis katları, yüksek kalite rezidans ve 1400 kişilik konferans salonundan oluşmaktadır. Proje, yerli ve yabancı iş ve turizm amaçlı insan kitlesine en üst düzeyde hizmet vermeyi amaçlamaktadır.

Aşağıda, projeye etki eden başlıca parametrelerle ilgili analizleri bulacaksanız.

Diamond of İstanbul karma kullanımlı gökdelen projesi İstanbul, Türkiye ‘de son yılların en önemli iş ve alışveriş bölgesi olan Maslak’ta bulunmaktadır. Gerek Türkiye’nin gerekse İstanbul’un dünya üzerindeki jeopolitik konumundan dolayı varolan stratejik önemi, gerekse projenin Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmek adına en üst teknolojiyle dizayn edilmesi, projeye katma bir değer sağlamaktadır.

İstanbul

İstanbul, dünyanın sayılı metropolleri arasında ilk sıralarda yerini almaktadır. asya ve avrupa kıtaları arasında bir köprü ve ortadoğu ve balkanlara temel geçiş merkezi olma özelliği İstanbul’u dünya ticaretinin merkezlerinden biri ve son yıllarda, özellikle avrupa birliği üyeliği yolunda atılan başarılı adımlar, buna bağlı olarak yürütülen ekonomik ve sosyal reformlar İstanbul’ u son yılların en gözde yatırım merkezi yapmıştır. İstanbul, aynı zamanda Türkiye’nin ticaret merkezidir ve birçok yerli ve yabancı firma ana ofislerini İstanbul’da konumlandırmayı tercih etmişlerdir. Böylelikle, uluslararası ve yerli markaların İstanbul’da çoğalması, talebin artmasına bağlı olarak, şehri geleceği parlak bir alışveriş ve moda merkezi haline getirmiştir. UNITED LAND INSTITUTE ve PWC araştırma raporlarına göre İstanbul, Avrupa’da 27 metropol arasında en hızlı yatırım geri dönüşü sağlayan şehir olarak belirtilmiştir. 4000 den fazla yabancı firmanın Türkiye’de yatırım yapmış olması ülkenin yatırıma açıklığını kanıtlar nitelikte olmakla beraber 4 yıldan beri %6.8 lik büyüme oranı ekonominin dinamikliğini bir kez daha ortaya koymaktadır. Ekonomik faktörlerin yanısıra şehrin tarihi ve doğal güzellikleri, 4 mevsimi yaşama imkanı sunan iklimi ve eğlence merkezleri İstanbul’u birçok turistin ziyaret ettiği turistik bir merkez haline getirmiştir.

Bütün bunlara ek olarak Türkiye’nin en hızlı büyüyen 20 ülke arasında ilk sıralarda olduğu gerçeği, İstanbul’ u dünya metropolleri üzerinde cazip bir hale getirmektedir.

Diamond Of İstanbul ve Maslak

Diamond of İstanbul çok kullanımlı gökdelen projesi, İstanbul’un kuzeyinde Maslak bölgesinde bulunmaktadır. Maslak, İstanbul’un son yıllardaki en popüler iş ve alışveriş bölgesi olma özelliğine sahiptir. Bunda en önemli pay, Maslak’ın ana geçiş arterlerinin kesişim noktasında olması ve şehir merkezine kuzey yönünden bağlantı noktası olmasındadır. Projenin yeraldığı Büyükdere Caddesi, Maslak’ın şehir merkezine bağlandığı ana geçiş arteridir; bu nedenle son dönemlerde planlanan projeler çoğunlukla Büyükdere Caddesi etrafında yapılmak istenmiştir. Son yıllarda, özellikle Levent-Maslak aksisinde birçok prestijli ofis, alışveriş merkezi ve konut projeleri göze çarpmaktadır. Bunun en önemli nedeni, 1990 ların ikinci yarısından itibaren İstanbul şehir merkezinin kuzeye doğru bir yönelme yaşaması ve alternative yerleşim alanlarının bu bölgede yaratılmasıdır. Ayrıca, son yıllarda Maslak’ın İstanbul’un iş merkezi olarak yapılandırılması çalışmaları neticesinde birçok uluslararası grubun bu bölgeye yerleşmesi bölgeye stratejik bir önem kazandırmakla beraber artan yabancı nüfus, İstanbul’a turizm getirisi sağlamıştır. Bunun sonucu olarak da daha çok iş, yerleşim ve eğlence merkezine ihtiyaç duyulmuştur.

Diamond of İstanbul çok kullanımlı gökdelen projesi başlıca beş fonksiyondan oluşmaktadır. Toplamda 61 katlı olması öngörülen projenin inşaatı 2004 yılında başlamıştır. Proje, 12000 m² saha alanında toplam 161000 m² inşaat alanı olarak planlanmıştır. Bina, betonarme çekirdek üzerine yerleştirilmiş 3 kuleden oluşmaktadır ve kuleler çelik kolon-desteklenmiş çerçeve olarak dizayn edilmiştir. Bu nedenle Diamond of İstanbul, Türkiye’nin ilk çelik-betonarme karma gökdeleni olma özelliğini taşımaktadır. Binanın çelik proje tasarımı, dünyanın birçok prestijli gökdelen projelerinin tasarımlarını yapan "Thornton-Thomassetti Engineers"tarafından; asansör, yangın, dış cephe, otomasyon, trafik, mekanik ve elektrik danışmanlıkları "OveArup Partners" tarafından; alışveriş merkezi tasarım danışmanlığı "Chapman & Taylor" ve otel tasarım danışmanlığı "Otelteknik" tarafından yapılmıştır.
Ana Sayfa
Yatırımlar
Diamond of İstanbul
Yukarı Çık
 
Geri Dön

Yatırımlar